Autoklawy laboratoryjne

Kategorie i filtry

Autoklawy laboratoryjne to urządzenia, które posiadają komorę ciśnieniową wykorzystywaną do przeprowadzania sterylizacji w podwyższonej temperaturze i przy zwiększonym ciśnieniu różnego rodzaju materiałów, przyrządów laboratoryjnych, narzędzi chirurgicznych oraz środków farmaceutycznych. Stanowią niezbędne urządzenia do zapobiegania zanieczyszczeniom.

Autoklaw W&H Lara Med
Autoklaw W&H Lara Med

Autoklaw W&H Lara Med (22 litry)

W&H Lara Med to autoklawy, które oferują najszybszy cykl sterylizacji w swojej klasie wraz z pełną dokumentacją procesów sterylizacji w standardzie. Cykle sterylizacji w klasie B oraz dodatkowo cykl w klasie S zapewniają sterylizację na najwyższym poziomie. Komora sterylizacji o pojemności 22 litry. Sterylizator wolnostojący z wbudowanymi zbiornikami na wodę czystą i brudną bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń do jego właściwej pracy.

Autoklaw W&H Lexa Med
Autoklaw W&H Lexa Med

Autoklaw W&H Lexa Med (28 litrów)

Autoklawy Lexa MED to wolnostojące urządzenia z cyklami klasy S o zwiększonej wydajności dzięki dużej pojemności komory, krótkim całkowitym czasem sterylizacji i gwarancją doskonałego wysuszenia wsadu. Pojemność komory sterylizacyjnej wynosząca 28 litrów ułatwia planowanie i zapewnia sterylne produkty podczas całego dnia. Stworzone, aby wspierać codzienną medyczną kontrolę zakażeń.


Autoklawy z biegiem lat ewoluowały aż do obecnie stosowanych urządzeń. W technologii  zaszło wiele zmian w produkcji i użytkowaniu. Większość procesów uległa zautomatyzowaniu. Autoklawy posiadają sterowanie elektronicznie, zasilanie wodą destylowaną lub posiadają możliwość podłączenia do sieci wodociągowej. Procesy archiwizuje się elektronicznie. Niektóre nowoczesne autoklawy posiadają funkcje drukarki i dotykowe wyświetlacze przedstawiające etapy pracy urządzenia.

Proces sterylizacji

Ponieważ dezynfekcja nie usuwa wszystkich form przetrwalnikowych, dlatego niezbędny jest prawidłowo przeprowadzony proces sterylizacji w celu uzyskania najwyższego poziomu higieny.

Sterylizacja to proces, w którym wszystkie mikroorganizmy, w tym zarodniki bakterii, w obiekcie lub na danej powierzchni niszczy się do określonego poziomu. „Zalecany poziom” jest określany w procesie walidacji, która wykorzystuje wskaźnik biologiczny zawierający niezakaźne przetrwalniki bakterii. Wskaźniki biologiczne służą do udowodnienia sterylności. Jeśli cykl się powiedzie, zarodniki opornej bakterii we wskaźniku nie będą mogły rosnąć.

W procesie walidacji sterylizacji powszechnie stosowany jest zarodnik Geobacillus stearothermophilus. Jest to jeden z najtrudniejszych do inaktywacji zarodników. Wskaźnik biologiczny będzie posiadał znaną populację danych zarodników – na przykład 1000000 zarodników. Proces sterylizacji uważa się za udany, jeśli jest w stanie zabić wszystkie te zarodniki.

Jak działa autoklaw

Proces sterylizacji w autoklawie przebiega w trzech fazach.

Pierwszy proces, który autoklaw wykonuje w cyklu to usunięcie całego uwięzionego powietrza z komory. Powietrze hamuje sterylizację i musi zostać usunięte z komory podczas pierwszej fazy cyklu sterylizacji zwanego kondycjonowaniem. Para jest znacznie skuteczniejszym środkiem do osiągnięcia sterylności niż powietrze.

Część autoklawów w celu usunięcia uwięzionego powietrza wykorzystuje grawitację. Sterylizatory grawitacyjne wykorzystują parę do wypierania powietrza w komorze i wypychania powietrza do spustu sterylizatora.

Autoklawy laboratoryjne mogą posiadać również system próżniowy. Metoda z użyciem pompy próżniowej jest bardziej efektywna, szczególnie w przypadku gdy sterylizowany materiał jest porowaty i zawiera dużo przestrzeni, w których może być uwięzione powietrze.

W drugim etapie, po usunięciu powietrza, autoklaw napełnia się parą, gwałtownie zwiększając ciśnienie i temperaturę wewnątrz, aż do momentu gdy osiągnie docelowe wartości. Po uzyskaniu odpowiednich wartości temperatury i ciśnienia urządzenie automatycznie wykona wyznaczony cykl. Cykl wchodzi w fazę ekspozycji i przedmioty utrzymuje się w temperaturze sterylizacji przez ustalony czas potrzebny do ich sterylizacji.

Końcową fazą jest schładzanie, co kończy cały cykl sterylizacji. Podczas ostatniej fazy cyklu, odpływ sterylizatora otwiera się, a para ucieka, zmniejszając ciśnienie w naczyniu i pozwalając na wyschnięcie przedmiotów w komorze. Na etapie fazy schładzania, autoklaw utrzymuje ciśnienie do momentu osiągnięcia bezpiecznej temperatury, aby nie doszło do wygotowania się płynów wewnątrz autoklawu.

Kluczowe znaczenie dla udanego procesu sterylizacji w autoklawie ma jakość pary. Para powinna być wysokiej jakości. Para używana do sterylizacji powinna składać się w 97% z pary (para) i 3% wilgoci (woda w stanie ciekłym). Taki stosunek umożliwia uzyskanie najbardziej efektywnej wymiany ciepła. W przypadku gdy zawartość wilgoci w parze jest mniejsza niż 3%, para jest opisywana jako przegrzana (lub sucha). Przegrzana para jest zbyt sucha, aby zapewnić wydajne przenoszenie ciepła i jest nieskuteczna w przypadku sterylizacji parowej.

Podział autoklawów na klasy

Autoklaw dzięki swojej konstrukcji umożliwia prowadzenie procesu sterylizacji przy użyciu wysokiego ciśnienia i pary wodnej, które zabijają mikroorganizmy, w tym bakterie oraz wszelkie ich formy przetrwalnikowe, jak również niebezpieczne wirusy. Zastosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest jedną z najefektywniejszych metod sterylizacji.

Autoklawy dzielimy na poszczególne klasy w zależności od rodzaju narzędzi i produktów, które można w nich sterylizować.

Kategoryzacja autoklawów określona jest przez normę europejską EN 13060 z 2004 roku. Norma ta wyróżnia trzy podstawowe klasy sterylizacji: klasa N, klasa S i klasa B. Podział ten dotyczy autoklawów parowych i próżniowych.

Autoklawy klasy N

Autoklawy klasy N to najniższa klasa sterylizatorów. Służą do sterylizacji prostych materiałów jako urządzenia pomocnicze. Urządzenia tej klasy nie posiadają pompy próżniowej przez co nie posiadają możliwości sterylizacji wydrążonych czy porowatych partii lub zapakowanych narzędzi.

Autoklawy klasy S

Autoklawy klasy S to urządzenia pośrednie pomiędzy klasą N i B. W autoklawach klasy S można sterylizować większość instrumentów, z wyjątkiem tych o konstrukcji kapilarnej. Klasa S umożliwia sterylizację bardziej złożonych przedmiotów, a także pojedynczych, wielowarstwowych i litych narzędzi, których nie można sterylizować w autoklawach klasy N.

Autoklawy klasy S posiadają możliwość całkowitego usunięcia powietrza z komory autoklawu za pomocą wbudowanej pompy próżniowej. Jednak z powodu zastosowania jednostopniowej próżni wstępnej w autoklawach klasy S proces ten jest mniej efektywny niż w autoklawach klasy B.

Autoklawów klasy S używa się w placówkach medycznych, które nie korzystają ze skomplikowanych, zagłębionych narzędzi, np.: w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, ale znajdują zastosowanie również w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i studiach tatuażu.

Urządzenia klasy S mogą również przeprowadzić sterylizację płynów.

Autoklawy klasy B

Autoklawy klasy B to najbardziej zaawansowane dostępne na rynku autoklawy, nazywane autoklawami medycznymi. Potrafią sterylizować wszystkie rodzaje instrumentów, także te najbardziej skomplikowane.

Dysponują frakcjonowaną próżnię wstępną, która umożliwia całkowite usunięcie powietrza i wtrysk pary.

Urządzenia klasy B to aktualnie najlepsza możliwa i dostępna technika sterylizacji idealną dla każdego rodzaju produktu.

Autoklawy medyczne mają wbudowane porty USB dzięki czemu posiadają funkcję archiwizacji przeprowadzanych procesów w formie elektronicznej.

Znajdują zastosowanie w gabinetach stomatologicznych, placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalach, gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej, a także w gabinetach weterynaryjnych, studiach tatuażu, piercingu i salonach fryzjerskich.

Zastosowanie autoklawów

Autoklawy laboratoryjne wykorzystuje się w różnych zastosowaniach przemysłowych i medycznych.

Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju gabinetach usługowych takich jak gabinety dentystyczne i lekarskie, kosmetyczne, odnowy biologicznej czy weterynaryjne.

Autoklawy stanowią podstawowe wyposażenie w szpitalach, w celu sterylizacji, a także często do unieszkodliwiania odpadów medycznych przed ich dalszą utylizacją.

Urządzenia te użytkuje się w różnego rodzaju laboratoriach badawczych i analitycznych. Głównie w laboratoriach mikrobiologicznych, farmaceutycznych i biotechnologicznych. Naukowcy potrzebują wysterylizowanego sprzętu do prowadzenia różnych procesów. Do użytku w warunkach laboratoryjnych stosuje się specjalistyczne autoklawy klasy badawczej. Autoklawów klasy badawczej nie zatwierdzono do sterylizacji przedmiotów, które będą używane bezpośrednio na ludziach. Zaprojektowano je tak, aby były bardziej ekonomiczne w obsłudze niż autoklawy klasy medycznej.

Autoklawy laboratoryjne wykorzystuje się także w laboratoriach chemicznych, do przeprowadzania pewnych reakcji chemicznych.

Znajdują również zastosowanie w laboratoriach technologicznych, gdzie wykorzystuje się je np. do symulacji konkretnych warunków środowiskowych w testach na starzenie się produktów.

Autoklawów używa się do utwardzania polimerów, gdy ważne jest zapewnienie jednolitego utwardzania materiału polimerowego, min.: przy produkcji części i komponentów dla przemysłu lotniczego i stoczniowego.

Kolejne zastosowanie to wulkanizacja gumy, ponieważ zapewniają one regulowane ciepło i ciśnienie niezbędne do wytworzenia spójnych produktów o wysokiej jakości.

Autoklawy laboratoryjne wykorzystuje się także przy produkcji kryształów syntetycznych. Kryształy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym. Autoklawy zapewniają temperatury i ciśnienia potrzebne do produkcji wysokiej jakości syntetycznych kryształów kwarcu.

Autoklawy przemysłowe wykorzystuje się na dużą skalę i stosuje m.in. w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.

Rozmiar autoklawu

Autoklawy posiadają wiele rozmiarów, od małych modeli stołowych po większe maszyny, które zajmują znaczną powierzchnię. Wybór autoklawu rozpoczyna się od określenia wielkości i ilości wsadu.

Rozmiar sterylizatora będzie się różnił w zależności od pojemności wymaganej dla danego miejsca, w którym autoklaw będzie używany.

Autoklawy o wymiarach przemysłowych do procesów produkcyjnych mogą być bardzo duże, niektóre porównywalne z rozmiarami półciężarówki lub samolotu.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące maksymalnej masy wsadu, cykli sterylizacji, pojemności komory, wbudowanego zbiornika na wodę, możliwości programowania itp. prosimy o kontakt.


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.