Demineralizatory

Kategorie i filtry

Demineralizatory – Systemy oczyszczania wody

Demineralizatory to systemy przeznaczone do oczyszczania wody z zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych rozpuszczonych w wodzie. Demineralizacja wody to proces pozbawienia wody rozpuszczonych w niej soli, minerałów i innych jonów. W wyniku usunięcia ich z wody uzyskujemy wodę o wysokim stopniu czystości. Woda demineralizowana znajduje zastosowanie szczególnie w laboratoriach chemicznych oraz mikrobiologicznych. Poza tym także tam gdzie jej jakość jest wyjątkowo istotna (w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, a także w przemyśle elektronicznym, spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym itp.).

Demineralizatory Hydrolab TECHNICAL PLUS
Demineralizatory Hydrolab TECHNICAL PLUS

Demineralizator Hydrolab TECHNICAL PLUS to w pełni automatyczny i bezobsługowy system do oczyszczania wody zasilany wodą wodociągową, osiągający wydajność od 5 do 30 l/h. Urządzenia wyposażono w komputerowy system kontroli jakości oczyszczonej wody. Przewodnictwo wody można regulować w zakresie od 0,06 μS/cm do 15-20 μS/cm. Uzyskana woda spełnia wymogi normy PN–EN ISO 3696:1999, ASTM dla wód trzeciego i drugiego stopnia czystości.

Demineralizatory Hydrolab HLP
Demineralizatory Hydrolab HLP

Demineralizator Hydrolab HLP to system do oczyszczania wody zasilany wodą wodociągową, osiągający wydajność od 5 do 60 l/h. Urządzenia wyposażono w mikroprocesorowy system kontrolno-pomiarowy. Uzyskana woda o przewodności < 0,06 μS/cm spełnia wymogi norm PN–EN ISO 3696:1999, ASTM, FP i w zależności od zastosowanego modelu może być wykorzystana do analiz instrumentalnych AAS, ICP/MS, IC, HPLC, GC.

Demineralizatory Hydrolab R
Demineralizatory Hydrolab R

Demineralizator Hydrolab R to system do oczyszczania wody zasilany wodą wodociągową, wytwarzający wodę ultraczystą o przewodności < 0,055 μS/cm, spełniającą wymogi normy PN-EN ISO3696:1999 dla wód pierwszego stopnia czystości oraz FP. Urządzenia wyposażone są w rozbudowaną automatykę, która umożliwia kontrolę pracy materiałów eksploatacyjnych, archiwizowanie danych, indywidualne nastawienie progów alarmowych dla parametrów wody zasilającej, wody po odwróconej osmozie oraz wody ultraczystej, a także obsługę funkcji automatycznego płukania modułów membranowych. Demineralizatory Hydrolab R posiadają  szereg zabezpieczeń zapewniających wygodne korzystanie z urządzeń.


Proces demineralizacji jest bardzo ważny. Prawidłowe działanie wielu urządzeń laboratoryjnych w znacznym stopniu uzależnione jest od jakości zastosowanej wody. Demineralizacja użyteczna jest w przypadku gdy jakość wody stanowi podstawowy warunek niezawodnego działania urządzeń. Woda wykorzystywana w danych urządzeniach powinna spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Woda oczyszczona z soli nie powoduje postawania osadu czy kamienia.  Demineralizacja wody uniemożliwia tworzenie się szkodliwych dla urządzeń osadów, a także opóźnia procesy korozji.

Woda demineralizowana stosowana w demineralizatorach wyróżnia się niską przewodnością elektryczną

Poziom demineralizacji określa się za pomocą przewodności elektrolitycznej wody wyrażanej w jednostkach [µS/cm]. 1 µS  jest równy oporności 1 mln omów oraz zawartości 0,4 mg soli kuchennej w jednym litrze wody. Systemy oczyszczania wody przeznaczone do demineralizacji wody kontrolowane są na podstawie pomiaru przewodności oczyszczonej wody.

W celu usunięcia z wody soli wykorzystuje się różne metody min.: termiczne, elektrochemiczne, filtracja na filtrach mechanicznych i węglowych, procesy membranowe (odwrócona osmoza, mikrofiltracja, nanofiltracja, ultrafiltracja), demineralizacja na złożach żywic jonowymiennych oraz zastosowanie promieniowania UV 185 nm i 254 nm.

Procesy membranowe wykorzystywane w demineralizatorach

Procesy membranowe wykorzystywane w systemach odwróconej osmozy umożliwiają oddzielenie zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych (0,1 – 0,001 µm) znajdujących się w wodzie. Podstawa procesu to zjawisko osmozy, które polega na transporcie rozpuszczalnika (wody) przez membranę półprzepuszczalną (przepuszczalną dla rozpuszczalnika, a nieprzepuszczalną dla substancji rozpuszczonych – soli). W przypadku odwróconej osmozy zachodzi zjawisko odwrotne –  na membranę osmotyczną kierowana jest woda pod wysokim ciśnieniem, w efekcie przepływ wody odbywa się w kierunku odwrotnym do naturalnego. W wyniku tego procesu po drugiej stronie membrany znajduje się czysta chemicznie woda pozbawiona wszelkich związków rozpuszczonych. Po stronie pierwotnej pozostaje koncentrat, kierowany do kanalizacji lub ponownego wykorzystania. W przypadku procesu odwróconej osmozy nie ma konieczności stosowania preparatów chemicznych i neutralizacji ścieków.

Proces odwróconej osmozy oprócz rozpuszczonych soli umożliwia również usunięcie z wody zanieczyszczeń organicznych, wirusów oraz bakterii do 96-98%.

Metoda wymiany jonowej w demineralizatorach

Systemy oczyszczania wody (demineralizatory) wykorzystują także metodę wymiany jonowej. Wymiana jonowa to proces demineralizacji oparty na zastosowaniu wymieniaczy jonowych. Usuwanie soli z wody odbywa się na zasadzie wymiany jonowej. Wymiana jonowa to szybki i odwracalny proces polegający na zastąpieniu jonów zanieczyszczeń obecnych w wodzie jonami uwalnianymi przez żywicę jonowymienną. Żywice jonowymienne pochłaniają zanieczyszczenia w postaci jonowej i zamieniają na inne, obojętne dla roztworu. Ponieważ jony zanieczyszczeń są wychwytywane przez żywicę dlatego należy ją okresowo regenerować w celu przywrócenia jej pierwotnej formy jonowej.


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.