Komory laminarne

Kategorie i filtry
Komory laminarne ESCO Airstream
Komory laminarne ESCO Airstream

Komory laminarne ESCO Airstream II klasy bezpieczeństwa gwarantują skuteczną ochronę produktu, użytkownika a także otoczenia laboratorium mikrobiologicznego. Urządzenia dedykowane do prac mikrobiologicznych o poziomie zagrożenia niskim do umiarkowanego, podczas których wykorzystuje się środki biologiczne o poziomie bezpieczeństwa 1, 2 lub 3. Komora dostępna w pięciu rozmiarach: 0.6m, 0.9m, 1.2m, 1.5m, 1.8m szerokości blatu roboczego. Przeszklone boczne ściany oraz ręcznie regulowana szyba frontowa. Urządzenia posiadające dzielony i w pełni autoklawowalny blat roboczy. Komory laminarne ESCO Airstream II klasy bezpieczeństwa to wiodące na świecie urządzenia. Charakteryzuje je przede wszystkim niezawodność, energooszczędność, cicha praca a także ergonomiczny kształt.

Komory laminarne ESCO Airstream Plus
Komory laminarne ESCO Airstream Plus

Komora laminarna ESCO Airstream Plus to komora II klasy bezpieczeństwa gwarantująca bezpieczeństwo użytkownika, produktu oraz otoczenia laboratorium mikrobiologicznego. Dedykowana do zastosowań mikrobiologicznych z zagrożeniem na poziomie niskim do umiarkowanego, w czasie których stosuje się środki biologiczne o poziomie bezpieczeństwa 1,2 lub 3. Komora Airstream Plus występuje w czterech szerokościach blatu roboczego: 0.9 m, 1.2 m, 1.5 m, 1.8 m. Komory laminarne Airstream Plus posiadają dzielony blat roboczy, przeszklone boczne ściany, elektrycznie regulowaną szybę frontową. Urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Energooszczędność, ergonomiczny kształt oraz cicha praca.

Komory laminarne ESCO NordicSafe
Komory laminarne ESCO NordicSafe

Komory laminarne ESCO NordicSafe to urządzenia II klasy bezpieczeństwa przeznaczone do ochrony pracowników, produktu oraz otoczenia. Dedykowane do pomieszczeń gdzie prowadzone są prace mikrobiologiczne o poziomie zagrożenia od niskiego do umiarkowanego i w czasie których używane są środki biologiczne o poziomie bezpieczeństwa 1,2 lub 3. Kompaktowe wymiary oraz dwa rozmiary szerokości zewnętrznej: 1,2 lub 1,8 m. Wyposażone są w przeszklone ściany boczne, szybę frontową regulowaną elektrycznie, a wszystkie powierzchnie malowane pokryte powłoką antybakteryjną. ESCO NordicSafe wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, ergonomicznym kształtem i cichą pracą.

Komory laminarne ESCO Labculture
Komory laminarne ESCO Labculture

Komory laminarne ESCO Labculture to komory laminarne II klasy bezpieczeństwa dedykowane do prac mikrobiologicznych przeprowadzanych ze środkami biologicznymi o poziomie bezpieczeństwa 1, 2 albo 3. Występują w pięciu rozmiarach szerokości blatu roboczego: 0.9m, 1.2m, 1.5m, 1.8m i 2.4m. Jednoczęściowy blat roboczy, ściany boczne ze stali nierdzewnej, szyba frontowa regulowana ręcznie.


Co to jest komora laminarna?

Komora laminarna to specjalistyczne urządzenie, które zapewnia sterylne warunki pracy, eliminując zanieczyszczenia poprzez filtrację powietrza (filtry HEPA) i stały przepływ laminarny. Komory z laminarnym przepływem powietrza, w zależności od konstrukcji, oferują różne poziomy ochrony operatora, próbki i otoczenia. Komora laminarna działa na zasadzie przepływu powietrza przez filtry HEPA, tworząc środowisko wolne od cząstek stałych.

Komory laminarne - Klasyfikacja i podział

Do podziału komór laminarnych stosuje się trzystopniową klasyfikację zgodnie z normą PN-EN 12469:2002. Klasy bezpieczeństwa biologicznego rozróżnia się ze względu na poziom zapewnianej ochrony personelu, środowiska oraz próbki.

Komory laminarne klasy I – Zapewniają podstawową ochronę personelu i środowiska, ale nie chronią próbek przed zanieczyszczeniem. Stosowane do pracy z czynnikami biologicznymi o niskim poziomie zagrożenia.

Komory laminarne klasy II – Zapewniają ochronę personelu, środowiska i próbki.  Dedykowane do pracy z czynnikami biologicznymi z grup ryzyka mikrobiologicznego 1, 2, 3 (średni poziom zagrożenia). Komory laminarne klasy II dzielą się na pięć podtypów, które różnią się konstrukcją, przepływem i odprowadzaniem powietrza.

Komory laminarne klasy III – Zapewniają maksymalną ochronę dzięki zamkniętej przestrzeni roboczej. Filtrowane powietrze dostarczane jest ciągle, a wylotowe poddawane obróbce, zapobiegając uwolnieniu mikroorganizmów. Stosowane dla czynników z 4 grupy ryzyka w wysoko zabezpieczonych laboratoriach.

Jaka komora laminarna do laboratorium mikrobiologicznego?

W laboratorium mikrobiologicznym szczególną rolę odgrywa czystość i sterylność środowiska pracy, dlatego doskonale sprawdzą się profesjonalne komory laminarne II klasy bezpieczeństwa, które zapewniają odpowiednio wysoką ochronę próbek, operatora oraz środowiska.

Jaką komorę wybrać: z nawiewem poziomym czy pionowym?

Komory laminarne z nawiewem poziomym oferują przepływ powietrza w poziomie, od operatora do tyłu komory i chronią próbki oraz użytkownika przed potencjalnie szkodliwymi substancjami znajdującymi się wewnątrz komory.

Komory laminarne z nawiewem pionowym charakteryzują się przepływem powietrza w pionie od góry do dołu, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczeń w przestrzeni roboczej i lepiej chroni operatora. To najczęściej wybierane rozwiązanie w laboratoriach mikrobiologicznych i farmaceutycznych.

Komory laminarne II klasy bezpieczeństwa

Komory laminarne II klasy bezpieczeństwa to zaawansowane urządzenia, najczęściej stosowane w laboratoriach, które zapewniają odpowiednią ochronę próbki, operatora i środowiska. Dzielą się na pięć typów: A1, A2, B1, B2 i C1. Podział ten uwzględnia konstrukcję, prędkość i wielkość strumienia przepływającego powietrza a także sposób wyprowadzania wylotowego powietrza. Komory klasy II umożliwiają także zminimalizowanie zanieczyszczenia krzyżowego. Dodatkowo kontrolują przedostawanie się zanieczyszczonego makrocząstkami powietrza, filtrując powietrze wewnątrz komory oraz powietrze wylotowe. Komór klasy II powszechnie używa się w laboratoriach klinicznych i badawczych.

Wybór odpowiedniej komory laminarnej

Wybór rozmiaru komory laminarnej zależy od liczby użytkowników, wymagań laboratorium i dostępnej przestrzeni. Jednoosobowa komora laminarna doskonała do mniejszych laboratoriów. Dla jednej osoby najbardziej optymalne rozmiary szerokości blatu roboczego to 0,9 m lub 1,2 m. Dwuosobowe komory laminarne dedykowane są do większych zespołów lub bardziej intensywnej pracy. Dla dwóch osób rekomendowane rozmiary blatu roboczego to 1,5 m lub 1,8 m, co zapewnia optymalną przestrzeń roboczą dla dwóch osób jednocześnie.

Wyposażenie komór laminarnych

Nowoczesne komory laminarne oferują dodatkowe wyposażenie, które zwiększa ich funkcjonalność:

  • Szyba ochronna – regulowana ręcznie lub elektryczna (większy komfort obsługi).
  • Statyw na kółkach – mobilny lub z regulowaną wysokością (większy komfort użytkowania).
  • Gniazdka elektryczne – wbudowane w przestrzeni roboczej (możliwość podłączenia urządzeń laboratoryjnych).
  • Lampa UV – dezynfekcja przestrzeni roboczej między cyklami pracy.
  • Przyłącza mediów – woda, gaz, próżnia (większa uniwersalność komory).

Filtry w komorach laminarnych

W komorach laminarnych stosuje się następujące rodzaje filtrów:

  • Filtry HEPA (High-Efficiency Particulate Air) – wychwytują cząsteczki o rozmiarze ≥0,3 µm z efektywnością ≥99,97%.
  • Filtry ULPA (Ultra-Low Penetration Air) – bardziej zaawansowane niż HEPA, wychwytują cząstki o rozmiarze ≥0,1 µm z efektywnością ≥99,999%.
  • Filtry wstępne – montowane przed głównymi filtrami (HEPA/ULPA), usuwają większe zanieczyszczenia i wydłużają żywotność filtrów głównych. 

Komora laminarna cena

Cena komory laminarnej zależy od jej rozmiaru, klasy czystości oraz wyposażenia np.: filtry HEPA, szyba regulowana elektrycznie.

Zapewnij bezpieczeństwo i sterylne warunki pracy w swoim laboratorium  – skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej pomocy w wyborze idealnej komory laminarnej, dostosowanej do Twoich potrzeb!


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.