Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze UV - Scotsman
Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze UV to najbardziej efektywne urządzenia przeznaczone do dezynfekcji powietrza w celu podniesienia i utrzymania poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń narażonych na wysokie ryzyko występowania drobnoustrojów. Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze UV skutecznie i nieodwracalnie usuwają bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby inne drobnoustroje nie powodując skażenia chemicznego, a także eliminują konieczność stosowania innych środków chemicznych. Lampy skutecznie dezynfekują powietrze, podłogi i wszelkie powierzchnie w pomieszczeniach.
Zasada działania lamp bakteriobójczych i wirusobójczych UV
Działanie każdego typu lampy bakteriobójczej i wirusobójczej opiera się na promieniowaniu ultrafioletowym (UV), które należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego.
Promieniowanie ultrafioletowe UV zostało podzielone na trzy obszary:
UV-A długofalowe 400 nm – 315 nm
Promieniowanie UV-A w naturalny sposób dociera do powierzchni Ziemi wraz promieniami słonecznymi. Promieniowanie to dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentacji. Efekt erytemalny jest znikomy.
UV-B średniofalowe 315 nm – 280 nm
Promieniowanie UV-B ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminy D. Ekspozycja na promieniowanie UV-B może powodować efekt pigmentacji oraz efekt erytemalny (poparzenia skóry).
UV-C krótkofalowe 280 nm – 100 nm
Promieniowanie UV-C jest pochłaniane przez warstwę ozonu znajdującą się w atmosferze dlatego nie dociera do powierzchni Ziemi i musi być wytwarzane sztucznie. Promieniowanie UV-C posiada mocny efekt bakteriobójczy i wirusobójczy. Jest szkodliwe dla ludzi, powoduje liczne oparzenia skóry (Erytema), a także zapalenie spojówek(efekt koniunktywalny).
Mikroorganizmy poddane działaniu promieniowania UV-C ulegają dezaktywacji – efekt bakteriobójczy. Największy efekt bakteriobójczy występuje przy promieniowaniu o długości fali w zakresie od 250 do 270 nm. Mechanizm tego działania polega na oddziaływaniu na DNA jąder komórkowych mikroorganizmów, w reakcjo fotochemicznej, która jest wywoływana przez absorpcję fotonów przez kwasy nukleinowe komórek. Jest to promieniowanie krótkofalowe dlatego stanowi także promieniowanie wysokoenergetyczne. Energia fotonów, pochłoniętych przez kwasy nukleinowe, doprowadza do przerwania wiązań molekularnych DNA i powstania dimerów pirymidynowych. W efekcie prowadzi to do dezaktywacji DNA i RNA mikroorganizmów.
Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze UV można podzielić na trzy najpopularniejsze rodzaje
Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania
Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniu polega na zastosowaniu promiennika bezpośredniego działania i bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia. Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania mogą być stosowane tylko podczas nieobecności ludzi. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze oraz wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite.
Lampy bakteriobójcze przepływowe
Dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C odbywa się wewnątrz komory dezynfekcyjnej. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator, następnie przechodzi przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia i trafia do komory dezynfekcyjnej. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów. Budowa lampy zapewnia, iż szkodliwe promieniowanie UV-C nie wydostaje się na zewnątrz urządzenia, umożliwiając bezpieczne stosowanie lampy podczas pobytu pacjentów oraz personelu w pomieszczeniach.
Lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne
Dwufunkcyjność urządzenia umożliwia stosowanie komory przepływowej (funkcja I – bezpieczna dla człowieka) i zewnętrznego promiennika (funkcja II – praca tylko podczas nieobecności ludzi), które mogą pracować niezależnie od siebie.
Proces oczyszczania powietrza przy pomocy lampy bakteriobójczej dwufunkcyjnej z zastosowaniem komory przepływowej (funkcja I) jest bezpieczny dla osób przebywających w pomieszczeniu i polega na wymuszonym obiegu powietrza przez komorę dezynfekcyjną, w której znajdują się promienniki bakteriobójcze. Przepływ ten realizowany jest dzięki wbudowanemu w lampie wentylatorowi. Dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C odbywa się wewnątrz komory dezynfekcyjnej. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator, następnie przechodzi przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia i trafia do komory dezynfekcyjnej. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów. Budowa lampy zapewnia, iż szkodliwe promieniowanie UV-C nie wydostaje się na zewnątrz urządzenia, umożliwiając bezpieczne stosowanie lampy podczas pobytu pacjentów oraz personelu w pomieszczeniach.
Druga opcja oczyszczania powietrza w pomieszczeniu z zastosowaniem promiennika bezpośredniego działania (funkcja II) polega na bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia tylko podczas nieobecności ludzi. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite.
Wybór lampy bakteriobójczej o odpowiedniej ilości i mocy lamp zależy od: wysokości pomieszczenia, jego kształtu, wielkości współczynnika odbicia powierzchni (ścian) w pomieszczeniu, temperatury, wilgotności i stopnia zapylenia powietrza oraz odporności drobnoustrojów.
Obszar zastosowania lamp bakteriobójczych i wirusobójczych UV jest bardzo szeroki
· medycyna (sale operacyjne, zabiegowe, izby chorych, gabinety lekarskie, przychodnie lekarskie, poczekalnie),
· lecznice i gabinety weterynaryjne,
· przemysł spożywczy,
· apteki,
· przemysł farmaceutyczny,
· przemysł kosmetyczny,
· żłobki, przedszkola,
· wszystkie miejsca, gdzie wymagany jest wysoki stopień czystości mikrobiologicznej i jednocześnie muszą przebywać ludzie.
Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.