Komory laminarne - Scotsman
Komory laminarne to urządzenia laboratoryjne zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia ochrony personelu, próbki i środowiska. Powstały one przede wszystkim z potrzeby ochrony naukowców przed infekcjami nabytymi w laboratorium. Komora laminarna działa poprzez wychwytywanie i zatrzymywanie zainfekowanych cząstek unoszących się w powietrzu, uwalnianych podczas procesów wykonywanych w laboratorium. Zapobiegają w ten sposób ich wdychaniu przez pracowników laboratorium.
Budowa komory laminarnej
Komora laminarna wykonana jest ze stali nierdzewnej. Przód komory wyposażono w osłonę, która otwiera się całkowicie lub umożliwia włożenie rąk użytkownika do komory. Wewnątrz komory znajduje się płaskie stanowisko robocze wykonane ze stali nierdzewnej. Miejsce pracy jest starannie zaprojektowane, tak aby zapewnić użytkownikowi wygodną pracę i łatwe czyszczenie. Blat roboczy w komorze laminarnej może być jednoczęściowy lub dzielony. Standardowym wyposażeniem jest zawór powietrza/gazu i gniazdo elektryczne. Przednią stronę obszaru roboczego zakryto szybą, która może być przesuwana ręcznie lub automatycznie. W przypadku komór laminarnych klasy III szybę wyposażono w rękawice, które umożliwiają pracownikowi włożenie rąk do wnętrza komory.
W górnej części obudowy znajduje się wkładka filtrująca/filtr wstępny przez którą powietrze przechodzi do wnętrza komory i kierowane jest do filtra HEPA. Wkładka filtrująca zazwyczaj zatrzymuje cząsteczki o wielkości 5 mikronów a także większej przed przedostaniem się do środowiska pracy.
Pod wkładką filtrującą znajduje się wentylator, który zasysa powietrze, przemieszcza je we wnętrzu komory a następnie kieruje w kierunku filtra HEPA.
Powietrze przefiltrowane przez filtr wstępny kierowane jest do filtra HEPA. Filtr HEPA zapewnia 99,99% wydajności dla cząstek 0,3 mikrona. Filtr HEPA zapewnia sterylny stan wewnątrz komory, zmniejszając w ten sposób ryzyko zakażenia.
Wewnątrz komory zamontowano oświetlenie zapewniające odpowiednie światło podczas pracy.
Dodatkowa opcja w komorach laminarnych to lampa UV, która umożliwia sterylizację obszaru roboczego.
Działanie komory laminarnej
Działanie komory z przepływem laminarnym opiera się na laminarnym przepływie powietrza przez komorę. Urządzenie działa na zasadzie przepływu powietrza do wewnątrz przez jeden lub więcej filtrów HEPA, aby stworzyć środowisko wolne od cząstek stałych.
Powietrze jest pobierane przez system filtracji, a następnie usuwane przez powierzchnię roboczą jako część laminarnego przepływu powietrza. Powietrze przechodzi początkowo przez filtr wstępny, który umożliwia przepływ powietrza do komory. Następnie wentylator kieruje powietrze w stronę filtrów HEPA. Filtry HEPA zatrzymują bakterie, grzyby i inne cząstki stałe, dzięki czemu wydostające się z nich powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń. Część wydostającego się powietrza przechodzi następnie przez perforację znajdującą się w dolnym tylnym końcu komory, natomiast większość powietrza przepływa nad stołem roboczym, wychodząc z komory w kierunku użytkownika. Komora z przepływem laminarnym jest po bokach zamknięta, a wewnątrz komory jest stale utrzymywane podwyższone ciśnienie w celu uniknięcia przedostania się zanieczyszczonego powietrza zewnętrznego do wnętrza komory.
Klasyfikacja komór laminarnych
Zgodnie z normą PN-EN 12469:2002 stosuje się trzystopniową klasyfikację komór laminarnych. Klasy komór rozróżnia się ze względu na poziom zapewnianej ochrony personelu, środowiska oraz próbki. Do podziału stosuje się również rekomendowaną przez WHO rozszerzoną systematyzację, dzielącą komory laminarne klasy II na pięć typów: A1, A2, B1, B2 i C1. Podział na typy uwzględnia konstrukcję, prędkość i wielkość strumienia przepływającego powietrza a także sposób wyprowadzania wylotowego powietrza.
Komory laminarne klasy I
Zapewniają podstawową ochronę personelu i środowiska, ale nie zapewniają ochrony próbki. Komory laminarne stosowane do pracy z czynnikami biologicznymi z grup ryzyka mikrobiologicznego 1, 2, 3.
Komory laminarne klasy II
Zapewniają ochronę personelu, środowiska i próbki. Komory klasy II umożliwiają także zminimalizowanie zanieczyszczenia krzyżowego. Dodatkowo kontrolują przedostawanie się zanieczyszczonego makrocząstkami powietrza, filtrując powietrze wewnątrz komory oraz powietrze wylotowe. Komory laminarne dedykowane do pracy z czynnikami biologicznymi z grup ryzyka mikrobiologicznego 1, 2, 3. Komór klasy II powszechnie używa się w laboratoriach klinicznych i badawczych.
Komory laminarne klasy III
Zapewniają maksymalną ochronę. To komory laminarne o całkowicie zamkniętej przestrzeni roboczej. Do komory laminarnej klasy III filtrowane powietrze dostarcza się w sposób ciągły, natomiast powietrze wylotowe poddaje się obróbce w celu zabezpieczenia przed uwolnieniem mikroorganizmów do otaczającego komorę środowiska a także środowiska zewnętrznego poza laboratorium. Polecane dla czynników biologicznych z 4 grupy ryzyka mikrobiologicznego. Wykorzystywane w laboratoriach o największych zabezpieczeniach.
Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.