Autoklawy laboratoryjne - Ultra-Viol


Co to są autoklawy laboratoryjne?

Autoklawy laboratoryjne to urządzenia, które posiadają komorę ciśnieniową wykorzystywaną do przeprowadzania sterylizacji w podwyższonej temperaturze i przy zwiększonym ciśnieniu różnego rodzaju materiałów, przyrządów laboratoryjnych, narzędzi chirurgicznych oraz środków farmaceutycznych. Stanowią niezbędne urządzenia do zapobiegania zanieczyszczeniom.

Zastosowanie autoklawów laboratoryjnych

Autoklawy laboratoryjne znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach: przemysł, medycyna, farmacja, w gabinetach usługowych czy laboratoriach badawczych i naukowych.

Proces sterylizacji

Sterylizacja to proces, w którym wszystkie mikroorganizmy, w tym zarodniki bakterii, w obiekcie lub na danej powierzchni niszczy się do określonego poziomu. „Zalecany poziom” jest określany w procesie walidacji, która wykorzystuje wskaźnik biologiczny zawierający niezakaźne przetrwalniki bakterii. Wskaźniki biologiczne służą do udowodnienia sterylności. Jeśli cykl się powiedzie, zarodniki opornej bakterii we wskaźniku nie będą mogły rosnąć.

Walidacja sterylizacji

W procesie walidacji sterylizacji powszechnie stosowany jest zarodnik Geobacillus stearothermophilus. Jest to jeden z najtrudniejszych do inaktywacji zarodników. Wskaźnik biologiczny będzie posiadał znaną populację danych zarodników – na przykład 1000000 zarodników. Proces sterylizacji uważa się za udany, jeśli jest w stanie zabić wszystkie te zarodniki.

Jak działa autoklaw

Sterylizacja w autoklawie przebiega w trzech etapach. Pierwszy to kondycjonowanie, czyli usunięcie powietrza z komory, które może zakłócić sterylizację. Autoklawy wykorzystują grawitację lub pompę próżniową, co jest szczególnie skuteczne przy materiałach porowatych.

W drugiej fazie autoklaw wypełnia się parą, zwiększając temperaturę i ciśnienie do poziomu wymaganego dla pełnej sterylizacji. Po uzyskaniu docelowych parametrów trwa ekspozycja, a przedmioty pozostają w sterylnej temperaturze przez określony czas.

W fazie końcowej następuje schładzanie. Para jest wypuszczana, co redukuje ciśnienie i pozwala na osuszenie zawartości komory, chroniąc przed wygotowaniem się płynów.

Podział autoklawów na klasy

Autoklawy dzielimy na poszczególne klasy w zależności od rodzaju narzędzi i produktów, które można w nich sterylizować. Kategoryzacja autoklawów określona jest przez normę europejską EN 13060 z 2004 roku. Norma ta wyróżnia trzy podstawowe klasy sterylizacji: klasa N, klasa S i klasa B. Podział ten dotyczy autoklawów parowych i próżniowych.

Autoklawy klasy N

Autoklawy klasy N to najniższa klasa sterylizatorów. Służą do sterylizacji prostych materiałów jako urządzenia pomocnicze. Urządzenia tej klasy nie posiadają pompy próżniowej przez co nie posiadają możliwości sterylizacji wydrążonych czy porowatych partii lub zapakowanych narzędzi.

Autoklawy klasy S

Autoklawy klasy S to urządzenia pośrednie pomiędzy klasą N i B. W autoklawach klasy S można sterylizować większość instrumentów, z wyjątkiem tych o konstrukcji kapilarnej. Klasa S umożliwia sterylizację bardziej złożonych przedmiotów, a także pojedynczych, wielowarstwowych i litych narzędzi, których nie można sterylizować w autoklawach klasy N.

Autoklawy klasy B

Autoklawy klasy B to najbardziej zaawansowane dostępne na rynku autoklawy, nazywane autoklawami medycznymi. Potrafią sterylizować wszystkie rodzaje instrumentów, także te najbardziej skomplikowane.

Rozmiar autoklawu

Autoklawy posiadają wiele rozmiarów, od małych modeli stołowych po większe maszyny, które zajmują znaczną powierzchnię. Wybór autoklawu rozpoczyna się od określenia wielkości i ilości wsadu.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące maksymalnej masy wsadu, cykli sterylizacji, pojemności komory, wbudowanego zbiornika na wodę, możliwości programowania itp. prosimy o kontakt.


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.