Komory laminarne - Elma
Komory laminarne zapewniają sterylne warunki pracy, dzięki kontrolowanemu przepływowi powietrza. Stosowane są w laboratoriach biologicznych, farmaceutycznych i medycznych do ochrony próbek oraz użytkownika przed zanieczyszczeniami.
Co to jest komora laminarna?
Komora laminarna to specjalistyczne urządzenie laboratoryjne, które eliminuje zanieczyszczenia poprzez filtrację powietrza (filtry HEPA) i stały przepływ laminarny. W zależności od konstrukcji, komory z laminarnym przepływem powietrza, oferują różne poziomy ochrony operatora, próbki i otoczenia. Zasada działania komory laminarnej opiera się na przepływie powietrza przez filtry HEPA.
Komory laminarne - Klasyfikacja i podział
Do podziału komór laminarnych stosuje się trzystopniową klasyfikację zgodnie z normą PN-EN 12469:2002. Klasy bezpieczeństwa biologicznego rozróżnia się ze względu na poziom zapewnianej ochrony personelu, środowiska oraz próbki.
Komory laminarne klasy I
Zapewniają podstawową ochronę personelu i środowiska, ale nie chronią próbek. Stosowane do pracy z czynnikami biologicznymi o niskim poziomie zagrożenia.
Komory laminarne klasy II
Zapewniają ochronę personelu, środowiska i próbki. Dedykowane do pracy z czynnikami biologicznymi z grup ryzyka mikrobiologicznego 1, 2, 3 (średni poziom zagrożenia). Loże laminarne klasy II dzielą się na pięć podtypów.
Komory laminarne klasy III
Maksymalna ochrona dzięki zamkniętej przestrzeni roboczej. Filtrowane powietrze dostarczane jest ciągle, a wylotowe poddawane obróbce, zapobiegając uwolnieniu mikroorganizmów. Stosowane dla czynników z 4 grupy ryzyka w wysoko zabezpieczonych laboratoriach.
Komory laminarne II klasy bezpieczeństwa
Komory laminarne klasy II to profesjonalne urządzenia laboratoryjne, które zapewniają odpowiednią ochronę próbki, operatora i środowiska. Dzielą się na pięć typów: A1, A2, B1, B2 i C1. Podział ten uwzględnia konstrukcję, prędkość i wielkość strumienia przepływającego powietrza a także sposób wyprowadzania wylotowego powietrza. Dodatkowo umożliwiają zminimalizowanie zanieczyszczenia krzyżowego. Kontrolują również przedostawanie się zanieczyszczonego makrocząstkami powietrza, filtrując powietrze wewnątrz komory oraz powietrze wylotowe. Komory klasy II powszechnie używane są w laboratoriach klinicznych i badawczych.
Wyposażenie komór laminarnych
Nowoczesne komory laminarne oferują dodatkowe wyposażenie, które zwiększa ich funkcjonalność i uniwersalność:
- Szyba ochronna – regulowana ręcznie lub elektryczna (większy komfort obsługi).
- Statyw na kółkach – mobilny lub z regulowaną wysokością.
- Gniazdka elektryczne – wbudowane w przestrzeni roboczej (możliwość podłączenia urządzeń laboratoryjnych).
- Lampa UV – dezynfekcja przestrzeni roboczej między cyklami pracy.
- Przyłącza mediów – woda, gaz, próżnia (większa uniwersalność komory).
Zapewnij bezpieczeństwo i sterylne warunki pracy w swoim laboratorium – skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej pomocy w wyborze idealnej komory laminarnej, dostosowanej do Twoich potrzeb!
Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.
