Inkubatory CO2 oraz inkubatory CO2-N2/O2 - Bolarus
Co to są inkubatory CO2
Inkubatory CO2 to zaawansowane urządzenia laboratoryjne zapewniające stabilne środowisko dla hodowli komórek i tkanek. Pracują w temperaturze około 36°C - 37°C, umożliwiając uzyskanie atmosfery zbliżonej charakterem do naturalnej atmosfery panującej wewnątrz organizmu. Inkubatory CO2 dzięki precyzyjnej kontroli poziomu dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności wspierają badania biomedyczne, biotechnologiczne i farmaceutyczne.
Inkubatory CO2 – Zastosowanie i zasada działania
Nowoczesne inkubatory CO2 wyposażono w zaawansowane systemy do monitorowania CO2 oraz funkcje regulacji tlenu (O2), które pozwalają na symulację różnych warunków. Znajdują zastosowanie w laboratoriach biotechnologicznych, farmaceutycznych, medycznych oraz w badaniach nad terapiami komórkowymi i immunologicznymi.
Kontrola warunków środowiskowych w inkubatorach CO2
Inkubatory CO2 gwarantują precyzyjną regulację parametrów, takich jak:
- Temperatura – Doskonała jednorodność temperatury umożliwia utrzymanie hodowanych próbek w optymalnej temperaturze.
- Wilgotność – Utrzymanie idealnej wilgotności wewnątrz inkubatora CO2 zapobiega wysychaniu kultur komórkowych. Odpowiednie nawilżenie wspiera również funkcję utrzymania jednolitego ciśnienia w komórkach osmotycznych.
- Stężenie CO2 – Dwutlenek węgla oddziałuje z systemem buforowym pożywki do hodowli komórkowej i pozwala m.in. określić pH pożywki.
Precyzyjna kontrola CO2 i wilgotności w inkubatorach CO2
W nowoczesnych inkubatorach CO2 stosuje się czujniki podczerwieni (IR), które funkcjonują niezależnie od temperatury i wilgotności. Nawet w przypadku częstego otwierania inkubatora CO2 czujnik podczerwieni gwarantuje doskonałą dokładność pomiaru. Dodatkowo zapewnia precyzyjną kontrolę emisji CO2 i powrót do zadanych przez użytkownika parametrów. Zaawansowane inkubatory CO2 wyposażone są również w szybko reagujący system nawilżania, odpowiedzialny za właściwy poziom wilgotności w komorze.
Kontrola O2 w inkubatorach CO2
Inkubatory CO2 ze zmienną kontrolą tlenu zapewniają atmosferę o zmniejszonej zawartości O2, a w konsekwencji dokładniejszą symulację fizjologicznych warunków tlenowych. Takie inkubatory umożliwiają monitorowanie i regulację poziomów O2 i CO2, tak aby dokładnie naśladować warunki fizjologiczne i zapewnić optymalne środowisko dla rozwoju komórek macierzystych i pierwotnych.
Jak wybrać najlepszy inkubator CO2 do laboratorium
Przy wyborze inkubatora CO2 warto zwrócić uwagę na poniższe punkty:
- Pojemność inkubatora CO2 powinna być dostosowana odpowiednio do skali hodowli. Małe inkubatory CO2 (pojemność około 50 litrów) są idealne przy niewielkich hodowlach komórkowych lub ograniczonej przestrzeni w laboratorium. Najczęściej wybierane są inkubatory CO2 standardowe o pojemności około 170 litrów. W przypadku bardzo dużych projektów używane są inkubatory o pojemności nawet kilkuset litrów.
- Precyzyjna kontrola CO2 i opcje regulacji O2 w celu zapewnienia stabilnych warunków pracy i utrzymania stężenia dwutlenku węgla na określonym, stałym poziomie.
- Wydajny system nawilżania, zapewniający odpowiednio wysoki i stabilny poziom wilgotności w komorze wewnętrznej.
- Efektywny systemem kontroli kontaminacji, który będzie chronił próbki komórek przed kontaminacją grzybami, wirusami i bakteriami.
- Wnętrze inkubatora CO2 powinno cechować się prostą i funkcjonalną konstrukcją, która umożliwia łatwe czyszczenie oraz minimalizuje wymagania związane z konserwacją.
- Zaawansowane technologie – nowoczesne modele inkubatorów CO2 wyposażone są w funkcje takie jak systemy autokalibracji, filtr HEPA.
- Przy wyborze inkubatora CO2 istotna jest również ekonomiczność. Dokonując zakupu należy uwzględnić koszty bieżące (utrzymanie urządzenia, środki czystości itp.).
- Intuicyjna obsługa w postaci prostego menu, co znacząco ułatwia prowadzenie procesów badawczych.
- Zgodność z normami – profesjonalny inkubator CO2 powinien spełniać rygorystyczne wymogi, gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność.
Hodowla komórkowa to wzrost mikroorganizmów, komórek (ludzkich, roślinnych, zwierzęcych) lub wirusów w kontrolowanych warunkach poza naturalnym środowiskiem. Stosuje się ją do diagnozowania infekcji, prowadzenia badań i testowania nowych leków. Komórki hodowane w laboratorium dzielą się na pierwotne, transformowane i samoodnawiające.
Hodowla tkankowa to wzrost komórek z tkanki organizmu wielokomórkowego in vitro. Fragmenty tkanki umieszcza się w sztucznym środowisku, w którym mogą przetrwać i funkcjonować. Może obejmować pojedyncze komórki, ich populacje lub części narządów.
Poznaj naszą ofertę inkubatorów CO2 i wybierz urządzenie, które sprosta wymaganiom Twojego laboratorium. Skontaktuj się z nami, aby znaleźć model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!
Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.