Mieszadła magnetyczne i płyty grzejne - Mettler Toledo
Zasada działania mieszadeł magnetycznych
Mechanizm działania mieszadeł magnetycznych polega na wykorzystaniu zmiennego, wirującego pola magnetycznego generowanego przez obracający się magnes lub stacjonarny elektromagnes. Pozwala to na obracanie mieszadła umieszczonego w cieczy, co w efekcie umożliwiając szybkie i skuteczne mieszanie.
Element mieszający mieszadła to dipol magnetyczny (zwany także mieszadełkiem), który umieszcza się w naczyniu. Gdy zmienia się orientacja pola magnetycznego, dipol magnetyczny rotuje, co w efekcie powoduje mieszanie zawartości.
Do wykonania takich dipoli magnetycznych wykorzystuje się żelazo lub stal pokrytą warstwą polietylenu lub powłoką z teflonu (PTFE).
Rodzaje mieszadeł magnetycznych
Podział mieszadeł magnetycznych oparty jest na sposobie generowania pola magnetycznego. Pierwszy rodzaj to mieszadła magnetyczne z układem statycznym, które zawierają stałe ułożone elektromagnesy, wywołujące rotację pola magnetycznego przez naprzemiennie włączanie i wyłączanie się. Mieszadeł tych używa się przy niewielkich mieszadełkach.
Drugi rodzaj to mieszadła magnetyczne z zamontowanymi magnesami, osadzonymi trwale na blacie, poruszane silniczkiem elektrycznym. Dzięki temu generują większą moc więc doskonale mieszają nawet większe ilości roztworów. Te urządzenia można łączyć z płytami grzejnymi, umożliwiając równoczesne mieszanie i podgrzewanie, co w rezultacie sprawia, że stanowią uniwersalne i idealne rozwiązanie do różnych zastosowań w laboratoriach.
Efektywność mieszania zależy od wyboru odpowiedniej szybkości obrotów i mieszadełka magnetycznego.
Dipole magnetyczne posiadają różne kształty i rozmiary. Odpowiedni dobór dipola zależy więc od objętości roztworu, kształtu naczynia i lepkości cieczy. Wybór zbyt dużego mieszadełka prowadzi do chaotycznego, hałaśliwego mieszania. Z drugiej strony zastosowanie zbyt małego mieszadełka nie wytworzy odpowiedniego wiru, co w efekcie sprawi, że mieszanie będzie odbywać się tylko w środkowej części naczynia, a brzegi pozostaną statyczne.
Kluczowym aspektem jest kontrola procesu mieszania oraz intensywności wytwarzanego pola magnetycznego.
Zastosowanie mieszadeł magnetycznych
Mieszadła magnetyczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych laboratoriach naukowych. Przede wszystkim są ciche oraz efektywne w mieszaniu w szklanych naczyniach i dodatkowo umożliwiają powtarzalne mieszanie przez dłuższy okres czasu.
Wykorzystywane są w laboratoriach chemicznych gdzie stosuje się je podczas przeprowadzania eksperymentów chemicznych a także syntez poprzez mieszanie dwóch lub większej ilości składników.
Kolejnym zastosowaniem jest przygotowywanie podłoża do hodowli mikroorganizmów w laboratoriach mikrobiologicznych.
W eksperymentach chemicznych i biologicznych pomagają w przygotowaniu próbek i przeprowadzanych analizach.
Mieszała magnetyczne pomagają w osiągnięciu maksymalnej możliwej do uzyskania wydajności ekstrakcji z materiału roślinnego dzięki zmniejszeniu zużycia rozpuszczalników organicznych.
Stosuje się je do analizy oleju, zawiesin glebowych, przygotowywania roztworów buforowych, pomiarów pH i dodatkowo wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie jednolitego wymieszania cieczy.
Mieszadła magnetyczne z grzaniem
Mieszadła magnetyczne z grzaniem to specjalistyczne narzędzia laboratoryjne, łączące podstawową funkcję mieszania z dodatkową funkcją ogrzewania. Urządzenia te umożliwiają mieszanie cieczy i jednoczesne ogrzewanie jej. Doskonale sprawdzają się w laboratoriach biochemicznych, chemicznych, medycznych, farmaceutycznych i naukowo-badawczych.
Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.