Zbiorniki na ciekły azot (dewary) - Hydrolab


Zbiorniki na ciekły azot (dewary).jpg

Zbiorniki te mogą być wykorzystywane do przechowywania próbek w cieczy kriogenicznej (ciekły azot, ciekły tlen) albo do przechowywania, transportu i pobierania cieczy kriogenicznej.

Kriogeniczne zbiorniki dewarowe mogą przybierać różne formy i posiadają różne pojemności. Wszystkie dewary mają ściany zbudowane z dwóch lub więcej warstw, z zachowaną wysoką próżnią między warstwami. Zapewnia to bardzo dobrą izolację termiczną między wnętrzem a zewnętrzem zbiornika, co zmniejsza szybkość wrzenia zawartości. Przy projektowaniu dewarów podjęto środki ostrożności, aby bezpiecznie zarządzać gazem uwalnianym podczas powolnego wrzenia cieczy. Najprostsze dewary pozwalają na ucieczkę gazu przez otwartą górę lub przez luźny korek, aby zapobiec ryzyku eksplozji. Bardziej wyrafinowane dewary zatrzymują gaz nad cieczą i utrzymują go pod wysokim ciśnieniem. Zwiększa to temperaturę wrzenia cieczy, umożliwiając jej przechowywanie przez dłuższy czas. Nadmierne ciśnienie pary jest automatycznie uwalniane przez zawory bezpieczeństwa. Sposób dekantacji cieczy z dewara zależy od jego konstrukcji.

Ciekły azot

Ciekły azot jest formą pierwiastkowego azotu, który jest wystarczająco zimny, aby istnieć w stanie ciekłym. Ciekły azot wykorzystywany jest w wielu zastosowaniach chłodniczych i kriogenicznych.

Ciekły azot jest produkowany komercyjnie w wyniku destylacji frakcyjnej ciekłego powietrza. Podobnie jak azot, składa się z dwóch atomów azotu, które mają wspólne wiązania kowalencyjne (N2 ). Pod normalnym ciśnieniem ciekły azot wrze w temperaturze 77 K (-195,8 ° C lub -320,4 ° F). Współczynnik rozszerzalności cieczy do gazu w azocie wynosi 1: 694, co oznacza, że ​​ciekły azot wrze i bardzo szybko wypełnia objętość azotem. Azot jest nietoksyczny, bezwonny i bezbarwny. Jest stosunkowo obojętny i nie jest łatwopalny. Azot jest nieco lżejszy od powietrza, gdy osiąga temperaturę pokojową. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie.

Azot po raz pierwszy skroplili 15 kwietnia 1883 r. polscy fizycy Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski.

Ciekły azot ze względu na niską temperaturę i niską reaktywność ma wiele zastosowań. Ciekły azot wykorzystywany jest między innymi do kriokonserwacji próbek biologicznych.

Ciekły azot jest przechowywany w specjalnych izolowanych pojemnikach, które są wentylowane, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia.


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.