Demineralizatory - B Medical Systems

Kategorie i filtry

Demineralizatory – Systemy oczyszczania wody

Demineralizatory to systemy przeznaczone do oczyszczania wody z zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych rozpuszczonych w wodzie. Demineralizacja wody to proces pozbawienia wody rozpuszczonych w niej soli, minerałów i innych jonów. W wyniku usunięcia ich z wody uzyskujemy wodę o wysokim stopniu czystości. Woda demineralizowana znajduje zastosowanie szczególnie w laboratoriach chemicznych oraz mikrobiologicznych. Poza tym także tam gdzie jej jakość jest wyjątkowo istotna (w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, a także w przemyśle elektronicznym, spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym itp.).


Proces demineralizacji jest bardzo ważny. Prawidłowe działanie wielu urządzeń laboratoryjnych w znacznym stopniu uzależnione jest od jakości zastosowanej wody. Demineralizacja użyteczna jest w przypadku gdy jakość wody stanowi podstawowy warunek niezawodnego działania urządzeń. Woda wykorzystywana w danych urządzeniach powinna spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Woda oczyszczona z soli nie powoduje postawania osadu czy kamienia.  Demineralizacja wody uniemożliwia tworzenie się szkodliwych dla urządzeń osadów, a także opóźnia procesy korozji.

Woda demineralizowana wyróżnia się niską przewodnością elektryczną

Poziom demineralizacji określa się za pomocą przewodności elektrolitycznej wody wyrażanej w jednostkach [µS/cm]. 1 µS  jest równy oporności 1 mln omów oraz zawartości 0,4 mg soli kuchennej w jednym litrze wody. Systemy oczyszczania wody przeznaczone do demineralizacji wody kontrolowane są na podstawie pomiaru przewodności oczyszczonej wody.

W celu usunięcia z wody soli wykorzystuje się różne metody min.: termiczne, elektrochemiczne, filtracja na filtrach mechanicznych i węglowych, procesy membranowe (odwrócona osmoza, mikrofiltracja, nanofiltracja, ultrafiltracja), demineralizacja na złożach żywic jonowymiennych oraz zastosowanie promieniowania UV 185 nm i 254 nm.

Procesy membranowe wykorzystywane w systemach odwróconej osmozy umożliwiają oddzielenie zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych (0,1 – 0,001 µm) znajdujących się w wodzie. Podstawa procesu to zjawisko osmozy, które polega na transporcie rozpuszczalnika (wody) przez membranę półprzepuszczalną (przepuszczalną dla rozpuszczalnika, a nieprzepuszczalną dla substancji rozpuszczonych – soli). W przypadku odwróconej osmozy zachodzi zjawisko odwrotne –  na membranę osmotyczną kierowana jest woda pod wysokim ciśnieniem, w efekcie przepływ wody odbywa się w kierunku odwrotnym do naturalnego. W wyniku tego procesu po drugiej stronie membrany znajduje się czysta chemicznie woda pozbawiona wszelkich związków rozpuszczonych. Po stronie pierwotnej pozostaje koncentrat, kierowany do kanalizacji lub ponownego wykorzystania. W przypadku procesu odwróconej osmozy nie ma konieczności stosowania preparatów chemicznych i neutralizacji ścieków.

Proces odwróconej osmozy oprócz rozpuszczonych soli umożliwia również usunięcie z wody zanieczyszczeń organicznych, wirusów oraz bakterii do 96-98%.

Systemy oczyszczania wody (demineralizatory) wykorzystują także metodę wymiany jonowej. Wymiana jonowa to proces demineralizacji oparty na zastosowaniu wymieniaczy jonowych. Usuwanie soli z wody odbywa się na zasadzie wymiany jonowej. Wymiana jonowa to szybki i odwracalny proces polegający na zastąpieniu jonów zanieczyszczeń obecnych w wodzie jonami uwalnianymi przez żywicę jonowymienną. Żywice jonowymienne pochłaniają zanieczyszczenia w postaci jonowej i zamieniają na inne, obojętne dla roztworu. Ponieważ jony zanieczyszczeń są wychwytywane przez żywicę dlatego należy ją okresowo regenerować w celu przywrócenia jej pierwotnej formy jonowej.


Zapewniamy kompleksową obsługę

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach, usługach serwisowych, składaniu zamówień lub masz inne pytania.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.